Historia powstania Clue Medical

Projekt MARS 500

Pierwszy EKG

Koniec 19-go wieku

Krótka historia powstania EKG

Historia EKG – szczególnie w swoich początkach – wiąże się z odkryciami z dziedziny fizyki, gdyż elektrokardiograf w istocie jest bardzo czułym galwanometrem. Późniejszy rozwój EKG związany jest z obserwacją zmian pojawiających się w zapisie i ich powiązaniem z konkretnymi jednostkami chorobowymi

Pierwszy EKG

W 1889 r. holenderski fizjolog Willem Einthoven zobaczył demonstrowaną przez Wallera technikę na I Międzynarodowym Kongresie Fizjologów w Bale. Z czasem to właśnie Einthoven stanie się kluczową osobą w rozwoju elektrokardiografii. (Fotografia obok )

Projekt MARS 500

Projekt ten został uruchomiony w 2005 roku przez Rosjan którzy symulowali podróż na Marsa która miła trwać około 500 dni. Wszystkie doświadczenia , urządzenia procedury miały być  wykorzystane  w prawdziwym marsjańskim locie załogowym.

Jednym z problemów , jednym z najważniejszych problemów było zachowanie załogi w dobrej kondycji psychicznej i zdrowotnej. Postanowiono zabrać ze sobą urządzenia które byłyby w stanie monitorować zdrowie załogi.  Jednym z takich urządzeń miało być nietypowe  EKG , co prawda w tym czasie EKG nie wyglądały tak jak w 1989 roku , ale też było to urządzenie duże , kłopotliwe w obsłudze i wymagające doświadczonego personelu do wykonywania badań i do analizy. Postanowiono więc je zmodyfikować – i tak powstało Clue Medical .

Założenia które musiało spełniać Clue Medical w projekcie Mars 500

Poprzeczka została postawiona bardzo wysoko .

Clue Medical – urządzenie do monitoringi stanu zdrowia załogi musiało spełniać warunki:

– małe – o wielkości pozwalającej na schowanie pod odzieżą , i pozwalające na swobodną pracę przy wykonywaniu codziennych obowiązków z Clue przytroczonym do ciała astronauty.

– bardzo łatwa obsługa – pozwalająca na to aby dowolna osoba po krótkim przeszkoleniu była w stanie obsługiwać urządzenie, dokonywać prawidłowych pomiarów innym i na sobie , a także po wykonaniu pomiaru odczytać i zrozumieć wyniki badania.

– wyniki pomiaru powinny być automatycznie wysyłane do centrum w celu szczegółowej analizy i monitoringu zdrowia załogi

– urządzenie powinno ” prognozować stan zdrowia załogi na kilkadziesiąt dni do przodu aby w porę podjąć odpowiednie działania które nie dopuszczą do rozwoju schorzenia .

Tak wcześnie rozpoznane zaburzenia zdrowia są łatwo profilaktycznie korygowane przez odpowiednie postępowanie dietetyczne i zmianę tryby pracy astronauty .

Mars-500 – symulacja  lotu ludzi  na Marsa rozpoczęła się w marcu 2009 roku i polegała ona na przetrzymywaniu przez ponad 500 dni (stąd nazwa Mars 500 ) 6 ochotników w zamknięciu, by zbadać ich psychikę.

Najpierw jednak ochotnicy spędzili w odosobnieniu 105 dni.

3 czerwca 2010 rozpoczął się właściwy etap eksperymentu – symulacja pełnego, trwającego 520 dni lotu na Marsa. Izolacja zakończyła się 5 listopada 2011

Projekt był realizowany w moskiewskim instytucie biologiczno-medycznym. Organizatorem były Rosja, ESA i Chiny.

Clue Medical – spełnił pokładane w nim nadzieje 

 

Przez cały czas eksperymentu- symulacji , wykonywano badania, udoskonalano urządzenie pod względem technicznym i informatycznym oraz doskonalono analizę wyników i procedury postępowania w celu korekty niepożądanych efektów zdrowotnych o których sygnalizowało Clue.


Po tym praktycznym teście urządzenia w tym projekcie kosmicznym prawa do produkcji i dystrybucji przejęła forma Telozo Gmbh z Wiednia.
Firma ta zajmuje się budową i rozwijaniem na całym świecie wysokiej jakości telemetrycznych urządzeń medycznych , o specjalizacji w kieszonkowych EKG do analizy stanu zdrowia poprzez neuroanalizę pracy serca.

Jeżeli masz pytania , potrzebujesz odpowiedzi na temat 

Clue Medical, jego działania i szkoleń - dzwoń

darmowa konsultacja telefoniczna

+48 666 54 54 55

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top